Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları

Uyku Kalitesini Artırmanın Yolları

Yetersiz uykunun hastalıklara davetiye çıkardığı iyi bilinmektedir. Farelerde yapılan araştırmalara göre vücudun döngüsel ritmi enfeksiyonlarla savaşmada bağışıklık sistemini düzenlemektedir. Bu döngüsel ritmi bozulan farelerde enfeksiyon geliştiği zaman ölüm riski, döngüsel ritmi normal olan farelerden çok daha fazla olmaktadır. Kansere karşı savaşta da bağışıklık sisteminin önemi büyüktür. Bu nedenle uyku – uyanıklık döngüsel ritminin düzenli olması kanserde önemli rol oynar.

VÜCUDUNUZUN DOĞAL SAATİ İLE UYUMLU MUSUNUZ?

Uyku, sağlığın idamesi için çok önemlidir. Eğer kötü uyuma alışkanlığı varsa zamanla bunun bedeli maalesef ödenecektir. Genellikle döngüsel ritminizle uyumlu bir yaşam tarzına sahip olursanız kendinizi daha iyi hisseder ve daha sağlıklı olursunuz. Hafta sonları da dahil olmak üzere egzersiz, beslenme ve uyuma programının düzenli olması sağlıklı bir hayatın anahtarıdır.

Fakat çoğunlukla insanlar uyku bozuklukları süreğen olduğu için, böyle bir sorunları olduğundan haberleri bulunmamaktadır. Tarihsel sürece baktığımızda insanlar gündüz uyanık, gece ise uyku durumundadırlar. Genetik yapımıza binlerce yıldır işlenen bu biyolojik ritm, gece geç saatlere kadar uyanık kaldığımızda bozulmaktadır. Sonuç olarak vücudumuzun aklı karışmakta, uyku için ve ertesi güne başlamak için gerekli hazırlığın yapılmasına yönelik maddelerin salgılanmasına başlayamamaktadır.


MELATONİN HORMONU NE İŞE YARAR?

Melatonin isimli hormon, beynin döngüsel ritmiyle ilişkili olup, uyku süresince pineal bezden salgılanır. Vücuttaki kansere neden olan olayların engellenmesi, bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde kuvvetli antioksidan etkisiyle katkıda bulunur. Aşırı salgılandığı zaman meme kanseri riskini artıran dişilik hormonu östrojenin salgılanması, melatonin tarafından azaltılır. Serbest radikaller olarak isimlendirilen ve hücrelere zarar veren maddeleri nötralize ederek zarar vermesini engeller. Gece ışığa maruz kalınması melatonin hormonunun salgılanmasını belirgin şekilde azaltır. Özellikle gece uyumayan ve gece ışığa maruz kalan mesleğe sahip kadınlarda (uzun uçuşlarda görevli hostesler ve hemşireler gibi…) melatonin yetersiz salınmakta, bu da meme kanseri riskinde artışa neden olmaktadır. Bu nedenle gece geç saatlere kadar televizyon seyretmek, bilgisayar karşısında oturmak veya ışığı yanık bırakmak yıllar sonra başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıkların görülme sıklığında artışa neden olmaktadır.