İyi Uykunun Püf Noktaları

İyi Uykunun Püf Noktaları

Uyku, yaşam için gereklidir ve vücudumuzun dinlendiği, tazelendiği önemli bir onarım sürecidir. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar uykuya yeteri kadar zaman ayırmamakta ve az uyumaktadır. Oysa sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir uyku vazgeçilmezdir. Yaşamımızın üçte birini uyuyarak geçiririz. Normal uyku süresi yaşla ve kişiden kişiye değişmektedir. Yeni doğanlar günde ortalama 16 saat uyurken, uyku gereksinimi 3-5 yaşlarında 11 saate, ergenlikte ise yaklaşık 9-10 saate inmektedir. Yetişkinler için normal uyku süresi ortalama 6-8 saattir. Yaşlılar ise genellikle daha erken yatıp erken kalkma eğilimindedirler. İleri yaşla birlikte uyku süresi kısalır ve yaşlılar uyanıklıklar ile bölünmüş bir uyku uyurlar. Ayrıca dinlenmemizi sağlayan uykunun derin uyku evresi yaşla birlikte azalır. Diğer bir deyişle, yaş ilerledikçe uyku kalitesi kötüleşir.


Bu durumda “Ben ne kadar uyumalıyım?” sorusu akla gelmektedir. Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişmektedir. Dinlenmiş uyanmak için herkes kendini iyi hissettiği kadar uyumalıdır. Yetişkin kişilerin %80’i için 6 ile 8 saat arasında uyumak yeterli olmaktadır. Dinlenmiş ve tazelenmiş uyanmak için gereken süre kadar uyumaya özen gösterilmelidir. Bu süreden az uyunduğunda bankadan borç almış gibi uyku borcu oluşur. Az uyumaya devam edildiği sürece bu borç faizi ile katlanarak artar.

Yatağa yatıp ışıkları kapattıktan sonra 10 ile 30 dakika içinde uykuya dalınır. Uykunun yaklaşık yarısı yüzeyel uykuda geçirilirken diğer yarısı bedenimizin ve zihnimizin yenilendiği derin uyku ile rüya gördüğümüz REM evresinden oluşur. Gece boyunca bu evreler 90-120 dakikalık 4-5 dönem halinde tekrarlanır. Uykunun süresi kadar kalitesi de önemlidir. Bunun için de daha önceki yazılarımızda söz ettiğimiz “uyku hijyeni” kurallarına uymak gerekmektedir.